SRAMOTA PEĆANINA I LAGUMDŽIJE: Masni honorari za podršku Memorijalnom centru Srebrenica!
Sramotna praksa Zlatka Lagumdžije i Senada Pećanina: Honorari za podršku Memorijalnom centru Srebrenica Nedavno objavljeni dokument Vojina Mijatovića o radu Memorijalnog centra Srebrenica razotkrio je praksu koja izaziva ogorčenje u javnosti. Prema dokumentu, Zlatko Lagumdžija i Senad Pećanin, dvojica pojedinaca koji su godinama uživali privilegije kroz razne funkcije i beneficije u Bosni i Hercegovini, primali […]
Sramotna praksa Zlatka Lagumdžije i Senada Pećanina: Honorari za podršku Memorijalnom centru Srebrenica
Nedavno objavljeni dokument Vojina Mijatovića o radu Memorijalnog centra Srebrenica razotkrio je praksu koja izaziva ogorčenje u javnosti. Prema dokumentu, Zlatko Lagumdžija i Senad Pećanin, dvojica pojedinaca koji su godinama uživali privilegije kroz razne funkcije i beneficije u Bosni i Hercegovini, primali su značajne honorare za aktivnosti, podršku i lobiranje u vezi s Memorijalnim centrom Srebrenica.
Moralna odgovornost i kontekst genocida
Srebrenica je simbol najveće tragedije u modernoj historiji Bosne i Hercegovine. Genocid počinjen u julu 1995. godine nije samo rana koja se ne može zacijeliti, već i moralni imperativ za sve građane i političke aktere ove zemlje. Rad u vezi s očuvanjem sjećanja na žrtve genocida trebao bi biti pro bono, vođen isključivo osjećajem dužnosti prema žrtvama i njihovim porodicama.
Lagumdžija i Pećanin, međutim, očito smatraju da je čak i u kontekstu genocida potrebna financijska naknada za bilo kakvu podršku. Njihova spremnost da profitiraju na ovoj svetoj temi pokazuje potpunu odsutnost moralne odgovornosti.
Kontekst privilegija
Zlatko Lagumdžija, bivši ministar vanjskih poslova i dugogodišnji politički lider, godinama je uživao povlastice koje dolaze s visokim funkcijama. Slično tome, Senad Pećanin, kao dugogodišnji novinar i urednik, izgradio je karijeru kroz pristup resursima koje pruža ova država. Obojica su već imali više nego dovoljno prilika da doprinesu društvu, ali očito su odlučili da to čine samo uz adekvatnu financijsku kompenzaciju.
Genocid kao sredstvo za honorare
Sramotna je činjenica da se za njih, čini se, čak i genocid mora “naplatiti”. Njihova praksa prima honorara za aktivnosti u vezi s Memorijalnim centrom otkriva nedostatak empatije i moralne osjetljivosti prema temi koja nadilazi materijalne interese.
Zaključak
Bosna i Hercegovina zaslužuje lidere i intelektualce koji će djelovati iz uvjerenja i osjećaja dužnosti prema svom narodu, a ne iz motiva vlastitog bogaćenja. Lagumdžija i Pećanin pokazali su da za njih nema granica kada je u pitanju profit, čak ni na račun sjećanja na žrtve genocida. Ova sramotna praksa zahtijeva javnu osudu i preispitivanje načina na koji se ovakvi angažmani finansiraju.
Memorijalni centar Srebrenica mora ostati simbol poštovanja i pijeteta, a ne sredstvo za ostvarivanje osobnih interesa pojedinaca.
Komentari