“TROJKA” KAO MODEL ZA EU: Kraj Dodikove Epohe i novi put BiH ka EU
Politika “Trojke” u Federaciji Bosne i Hercegovine – koalicije koju čine SDP, Narod i pravda, te Naša stranka – donijela je novu političku dinamiku koja je značajno oslabljena Milorada Dodika i njegove sposobnosti da utiče na političke procese u BiH. Ova koalicija, fokusirana na evropske integracije, ekonomsku stabilizaciju i borbu protiv korupcije, uspjela je […]
Politika “Trojke” u Federaciji Bosne i Hercegovine – koalicije koju čine SDP, Narod i pravda, te Naša stranka – donijela je novu političku dinamiku koja je značajno oslabljena Milorada Dodika i njegove sposobnosti da utiče na političke procese u BiH. Ova koalicija, fokusirana na evropske integracije, ekonomsku stabilizaciju i borbu protiv korupcije, uspjela je marginalizirati Dodika u političkom spektru Bosne i Hercegovine, ostavivši ga bez ključnih sagovornika za politička prepucavanja na državnom nivou.
Jedan od ključnih faktora ove marginalizacije je Trojkina usmjerenost na konkretnu politiku umjesto nacionalističkih podjela koje su ranije dominirale političkom scenom. Trojka je formirala stabilne koalicije na entitetskom i državnom nivou, oslobađajući politički prostor od Dodikovih manipulacija. Dodik je, decenijama unazad, koristio etničke tenzije kao alat za jačanje svoje moći, ali Trojka je postavila novu agendu baziranu na ekonomskom napretku i integraciji sa Zapadom, čime je Dodik izgubio teren za svoje narative.
Osim toga, sankcije koje su uvedene protiv Dodika od strane Sjedinjenih Američkih Država i Evropske unije dodatno su oslabile njegovu poziciju. Dolazak direktora CIA-e u BiH bio je jasan signal da međunarodna zajednica više neće tolerirati destabilizaciju zemlje. Ove sankcije su ga financijski i politički izolirale, a ključni partneri unutar Bosne i Hercegovine počinju ga napuštati zbog straha od međunarodnih posljedica.
Sankcije, u kombinaciji s pritiscima Trojke i sve jačom međunarodnom podrškom stabilizaciji Bosne i Hercegovine, doprinose kreiranju političkog okruženja u kojem Dodik postaje sve manje relevantan. Njegova politika opstrukcije i separatizma sve više djeluje kao anakronizam u kontekstu novog evropskog kursa BiH. U ovom kontekstu, politika Trojke djeluje kao katalizator promjena koje vode Bosnu i Hercegovinu ka njenom konačnom cilju – članstvu u Evropskoj uniji.
Zaključak je da se Dodikova politička era bliži kraju. Njegova strategija konflikta više nema uporišta u BiH, a rastući pritisak sa Zapada, kao i domaća politička pregrupisavanja, ubrzavaju njegov politički pad. Istovremeno, Bosna i Hercegovina konačno ima šansu da napravi značajan iskorak ka EU integracijama, oslobođena tereta političkih manipulacija i nacionalističkih tenzija koje su decenijama unazad kočile njen napredak.
Komentari