Zašto SDA i DF ne smiju više dobiti šansu u vlasti: Politički kočničari okrenuti prema Istoku, a ne prema EU!
Bosna i Hercegovina je predugo bila taoc politike Stranke demokratske akcije (SDA) i Demokratske fronte (DF), partija koje su se godinama predstavljale kao zaštitnici državnih interesa, a u praksi su postali glavni kočničari svih ključnih procesa za napredak zemlje. Njihov povratak na vlast predstavljao bi ozbiljnu prijetnju nastavku evropskog puta Bosne i Hercegovine, jer njihova […]
Bosna i Hercegovina je predugo bila taoc politike Stranke demokratske akcije (SDA) i Demokratske fronte (DF), partija koje su se godinama predstavljale kao zaštitnici državnih interesa, a u praksi su postali glavni kočničari svih ključnih procesa za napredak zemlje. Njihov povratak na vlast predstavljao bi ozbiljnu prijetnju nastavku evropskog puta Bosne i Hercegovine, jer njihova politika, umjesto ka Zapadu i Evropskoj uniji, sve više naginje prema istočnom bloku, što je suprotno interesima građana.
Kočničari promjena i reformi
SDA i DF su pokazali dosljednu nesposobnost da iniciraju stvarne reforme koje bi Bosnu i Hercegovinu približile evropskim standardima. Umjesto da predvode pozitivne promjene, ove partije su se fokusirale na očuvanje statusa quo, gdje dominiraju klijentelizam, korupcija i politička trgovina. Njihova politika zadržavanja moći po svaku cijenu stvorila je duboku političku stagnaciju, otežavajući provođenje reformi potrebnih za EU integracije. Blokade koje su postavljali u Parlamentu, opstrukcija rada ključnih institucija, te stalno povlačenje vitalnih nacionalnih interesa, činili su Bosnu i Hercegovinu disfunkcionalnom i udaljili je od evropskog puta.
Veza s istočnim blokom
Iako se SDA i DF deklarativno zalažu za evropske integracije, njihova djela pokazuju suprotan smjer. Sve je očiglednija njihova veza s istočnim blokom, posebno kroz političku i ideološku bliskost s Rusijom i Turskom, koje zagovaraju autoritarni model vladanja i podržavaju destabilizirajuće snage na Balkanu. Ova partijska povezanost s istočnim blokom dolazi do izražaja kroz podršku politikama koje podrivaju evropske vrijednosti, uključujući slobodu medija, vladavinu prava i borbu protiv korupcije.
SDA i DF pokušavaju balansirati između EU i istočnog bloka, ali njihova bliskost s autoritarnim liderima i političkim stilovima s istoka jasno pokazuje da njihov prioritet nije usmjeren ka istinskom približavanju Evropskoj uniji. To se najbolje vidi kroz njihove dugogodišnje blokade svih reformi koje su uslov za nastavak EU integracija. Njihova retorika ostaje uokvirena u nacionalistički okvir, gdje je svaka reforma koja ne odgovara njihovoj političkoj strukturi unaprijed osuđena na propast.
Pogubnost njihovog povratka na vlast
Povratak SDA i DF na vlast bio bi definitivno korak unazad za Bosnu i Hercegovinu jer jednostavno ne nude viziju budućnosti koja je u skladu sa evropskim vrijednostima i standardima. Umjesto toga, njihova politika produbljuje podjele u društvu, održava stare političke i ekonomske strukture, te nastavlja s praksom političke dominacije nad institucijama. Evropski put Bosne i Hercegovine zahtijeva političke lidere koji su spremni na stvarne promjene, a ne one koji manipulišu strahovima građana i zadržavaju zemlju u začaranom krugu stagnacije.
Građani Bosne i Hercegovine zaslužuju vladu koja će raditi u njihovom interesu, a ne interesu političkih elita koje su više zainteresovane za jačanje vlastitih pozicija nego za budućnost zemlje. Povratak SDA i DF-a bio bi povratak u prošlost – povratak politikama koje su nas udaljile od Evrope i ostavile nas ranjivim prema utjecajima s istoka. Bosna i Hercegovina ima šansu da konačno krene naprijed, ali ta šansa može biti ostvarena samo uz liderstvo koje je čvrsto posvećeno evropskoj budućnosti, a ne okrenuto prema istoku i autokratskim modelima vlasti.
Kao građani, moramo prepoznati da je budućnost Bosne i Hercegovine u Evropskoj uniji, a ne u sjeni politika koje nas drže u prošlosti. SDA i DF su svoje karte odavno otvorili, a njihove blokade i pristranosti prema istoku ne smiju više imati priliku da koče napredak zemlje.
Komentari