KOMANDANT KFOR-a ZALEDIO VUČIĆA: “Za relativno kratko vrijeme NATO može da doda vojne trupe i dodatnu opremu!”
Komandant KFOR-a general-major Ferenc Kajari izjavio je da nema potencijalnog rizika od rata na Kosovu i naveo da je sa kosovskim premijerom Albinom Kurtijem razgovarao o tome da nije dobro pričati o ratu, prenosi RTK. Kajari je rekao da Kosovske sigurnosne snage i NATO imaju dogovor o aktivnostima KBS na sjeveru Кosova, na osnovu kog […]
Komandant KFOR-a general-major Ferenc Kajari izjavio je da nema potencijalnog rizika od rata na Kosovu i naveo da je sa kosovskim premijerom Albinom Kurtijem razgovarao o tome da nije dobro pričati o ratu, prenosi RTK.
Kajari je rekao da Kosovske sigurnosne snage i NATO imaju dogovor o aktivnostima KBS na sjeveru Кosova, na osnovu kog te snage ne mogu da idu tamo bez saglasnosti komandanta KFOR-a.
Prema njegovim riječima, to je bio slučaj i ranije i svi su se oko toga saglasili.
“Mislim da rat nije relevantno pitanje. KFOR nije vidio nikakve naznake takvog događaja. U ovom dijelu nema opasnosti od rata, tu su NATO i KFOR”, rekao je Kajari.
On je naveo da NATO, za relativno kratko vrijeme, može da doda vojne trupe i dodatnu opremu ako mu zatreba.
“Ali nije dobro pričati o ratu, o tome smo razgovarali sa premijerom Kurtijem”, rekao je Kajari.
Kajari nije želio da komentariše da li je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić tražio od njega da koncentriše trupe KFOR-a na mostu preko rijeke Ibar. Rekao je da oni i niko drugi odlučuju o aktivnostima vojne misije KFOR-a.
On je govorio i o grafitima na sjeveru Kosova i naveo da će KFOR u slučaju sigurnosne prijetnje reagovati i prikupiti činjenice.
“Saradnja sa Kosovskom policijom je redovna i dosta dobra i oni koordiniraju aktivnosti na terenu kao i neke zajedničke patrole”, rekao je Kajari.
Prema njegovim riječima, Kfor ima sopstvene resurse i pažljivo prati situaciju na administrativnoj liniji i ništa posebno nisu primijetili, nisu zabilježili neuobičajenu aktivnost.
Povodom, kako navodi RTK “djelovanja srpskih kriminalnih grupa na sjeveru”, Kajari je rekao da KFOR pažljivo prati aktivnost na tim područjima.
“Mi pratimo aktivnosti svih grupa koje djeluju u našoj zoni djelovanja i to znači da pratimo sve takve izjave”, rekao je on i dodao da Rezolucija Vijeća sigurnosti UN 1244 nalaže KFOR-u da održava sigurnosnu situaciju na Kosovu i ta misija će djelovati da obezbijedi sigurno okruženje.
On je rekao da će KFOR iskoristiti sve svoje kapacitete koliko je potrebno da obnovi i održi sigurnosnu situaciju.
“KFOR ima sve potrebne kapacitete i odgovarajuće resurse, kao i mandat da djeluje protiv svih grupa koje mogu da ugroze sigurnost na cijelom području”, rekao je Kajari.
On kaže da KFOR ne hapsi pojedince, jer to nije u njihovom mandatu, ali ako postoji potreba da se reaguje na nasilne grupe koje ugrožavaju sigurnost, onda KFOR ima pravo da zaustavi one koji se opiru aktivnostima KFOR-a.
Primarni zadatak KFOR-a je sprječavanje nasilja i stvaranje povoljnih uslova za pregovore.
“Ako vidimo porast tenzija i pregovori ne budu uspješni, postupićemo u skladu sa svojim mandatom”, rekao je on.
Kajari je rekao da će, u slučaju da određeni pojedinci ometaju rad KFOR-a, biti uhapšeni i predati nadležnim organima.
Govoreći o manastiru Visoki Dečani, Kajari je rekao da je KFOR odgovoran za njegovu sigurnost i da će KFOR biti odgovoran za taj manastir dok se ne donese odluka da se odgovornost preda Kosovskoj policiji ili drugim organima.
“To je posljednji objekat o kome brinemo, ostali su predati Kosovskoj policiji i oni odlično rade na zaštiti ovih vjerskih objekata, kao i sigurnosti i mira”, rekao je Kajari.
“Ponavljam da se tokom mog komandovanja ne suočavamo sa bilo kakvom fizičkom prijetnjom za manastir”, rekao je Kajari.
Komentari