PORUKA DENISA BEĆIROVIĆA IZ POTOČARA: To je neustavni dan i, u vezi sa njegovim nelegalnim obilježavanjem, treba da…
Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović u posjeti je Memorijalnom centru Srebrenica u Potočarima. Uz intoniranje himne Bosne i Hercegovine, u pratnji majki Srebrenice i rukovodstva Memorijalnog centra on je odao počast žrtvama genocida. Posjeta Memorijalnom centru dolazi u vrijeme kada se širom entiteta Rs, kao i u Srbiji, obilježava 9. januar, dan kada […]
Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović u posjeti je Memorijalnom centru Srebrenica u Potočarima.
Uz intoniranje himne Bosne i Hercegovine, u pratnji majki Srebrenice i rukovodstva Memorijalnog centra on je odao počast žrtvama genocida. Posjeta Memorijalnom centru dolazi u vrijeme kada se širom entiteta Rs, kao i u Srbiji, obilježava 9. januar, dan kada je proglašenja “srpska republika BiH”.
Njeno formiranje bila je platforma za pokretanje agresije na BiH, etničko čišćenje, ratni i zločini genocida. Za to je pred Haškim tribunalom i sudovima u regionu osuđeno kompletno tadašnje vojno i političko rukovodstvo bosanskih Srba.
“Kada je riječ o 9. januaru, ustavno-pravne činjenice su vrlo jasne – Ustavni sud Bosne i Hercegovine je donio konačne i obavezujuće odluke. One se moraju potpuno poštovati, o tome nema rasprave. To je neustavni dan i, u vezi sa njegovim nelegalnim obilježavanjem, treba da reaguju nadležne pravosudne institucije i agencije”, kazao je Bećirović.
Član Predsjedništva BiH je, na kraju svog obraćanja vrlo jasno naglasio pitanje kontinuiteta.
“Kontinuitet ima samo država Bosna i Hercegovina. To je vrlo jasno propisano Ustavom Bosne i Hercegovine. Prvi član Ustava, prva riječ u Ustavu je riječ kontinuitet. Naš Ustav također završava sa odredbom koja se odnosi na kontinuitet. Ne postoji nijedna odredba u Dejtonskom mirovnom sporazumu i Ustavu koja govori o kontinuitetu entiteta – postoji samo kontinuitet države Bosne i Hercegovine”, naglasio je Bećirović.
Dodao je i kako entitet RS, prema Ustavu Bosne i Hercegovine i Dejtonskom mirovnom sporazumu, postoji od 21. novembra 1995. i on nema nikakav drugi kontinuitet, te da je to, naprosto, ustavno-pravna činjenica koja se nikakvom političkom zavrzlamom ne može promijeniti.
Komentari