PREDSTAVLJAMO: ADI SELMAN, višestruki državni prvak u karateu
Adi, molim te da se, za početak, ukratko predstaviš našim čitateljima. Moje ime je Adi Selman, rođen sam 1992. godine. Od svoje pete godine bavim se karateom u Klubu borilačkih sportova Tuzla- Sinbra. Osvajač sam brojnih medalja na domaćim i međunarodnim takmičenjima. Trenutno sam član seniorske ekipe kluba, kao i trener mlađih grupa. Kako se […]
Adi, molim te da se, za početak, ukratko predstaviš našim čitateljima.
Moje ime je Adi Selman, rođen sam 1992. godine. Od svoje pete godine bavim se karateom u Klubu borilačkih sportova Tuzla- Sinbra. Osvajač sam brojnih medalja na domaćim i međunarodnim takmičenjima. Trenutno sam član seniorske ekipe kluba, kao i trener mlađih grupa.
Kako se rodila ljubav prema karateu? Kada si počeo trenirati i koliko često treniraš?
Veliku ulogu u određivanju sporta kojim ću se baviti imala je moja porodica. Naime, moj otac, Fikret Selman, trofejni je bosanskohercegovački karate trener, a moja sestra, Una Selman-Žilić, jedna od najuspješnijih takmičarki u Bosni i Hercegovini ikada. Treniramo svaki dan. U pravilu nedjeljom odmaramo.
Kako si zadovoljan uslovima rada u klubu u kojem trenutno treniraš?
Uslovi samog trenažnog procesa u mom klubu su idealni. Tu se nema šta dodati.
Na kojim si natjecanjima učestvovao i koji su tvoji uspjesi?
Višestruki sam prvak države. Osvajao sam medalje na brojnim takmičenjima u zemlji i regionu. Predstavljao sam Bosnu i Hercegovinu na Svjetskom prvenstvu za juniore u Maroku. Posljednji uspjesi koje sam ostvario su zlatna medalja sa posljednjeg TK-a Opena koji predstavlja najkvalitetniji turnir u BiH, a osvajač sam medalje i sa posljednjeg državnog prvenstva za seniore u Banjoj Luci.
Kao trener, u ovoj godini, ostvario sam izuzetan rezultat. Naime, na Evropskom prvenstvu regija u Turskoj, osvojili smo treće mjesto, što predstavlja najbolji rezultat ekipnog sporta u BiH u juniorsko-kadetskoj selekciji u ovoj godini.
Koja ti je najljepša uspomena s natjecanja?
Teško je izdvojiti najljepšu, ali sigurno su daleka putovanja i nova poznanstva ostala u najljepšem sjećanju.
Jesu li ozljede u karateu česte?
Ono što je zanimljivo je da su u karateu ozljede rijetke, iako je u pitanju borilački sport. Naime, prema istraživanjima mnogo su češće ozljede u fudbalu, košarci, rukometu nego u karateu. Možda je to upravo i razlog ogromne popularnosti karatea u svijetu, jer su pravila tako koncipirana da su povrede svedene na minimum.
Kako izgleda tvoj društveni život, obzirom na sve obaveze koje imaš? Koliko odricanja zahtijeva ozbiljno bavljenje sportom?
Svakim poslom kojim se bavite morate biti spremni na odricanje. Konkretno, moje bavljenje karateom me odvaja od društvenog života svaki dan od 17h do 21h, plus kada uzmemo takmičenja, koja se održavaju vikendom, gotovo bude nemoguće ubaciti, recimo, neki noćni izlazak tokom sedmice.
Svako odricanje se, ipak, na kraju isplati.
Imaš li podršku Opštine ili Kantona? Kako si zadovoljan njihovim interesovanjem za karate?
Podrška institucijama za sport na izuzetno je niskom nivou općenito. Konkretno, u našem slučaju podrška Kantona, u skladu sa njihovim mogućnostima, postoji. Podrška Grada u posljednje dvije godine je, nažalost, gotovo nikakva.
Ono što je problem je loša sistematizacija sporta, kao i finansiranje po stranačkoj pripadnosti, što nam na kraju daje rezultat da oni najkvalitetniji bivaju oštećeni.
Mi smo ušli u novi olimpijski ciklus, a upravo sport koji ima najveće šanse da donese medalju za Bosnu i Hercegovinu je karate, ali ostvarenje tog rezultata zahtijeva finansije. Nadam se da će se u budućnosti to promijeniti.
Šta bi preporučio, tj. koji savjet možeš dati svima koji imaju želju da počnu trenirati karate?
Karate je visoko intelektualan sport kojeg podjednako i zajedno treniraju i muškarci i djevojke. Cilj karatea je izgradnja zdrave ličnosti korisnog člana društva. Svakome bi iskreno preporučio da se počne baviti karateom, ukoliko želi da fino izgleda, mnogo putuje, a možda i ostvari dobre rezultate.
Koji su tvoji planovi za budućnost?
Karate je u ovoj godini ušao u porodicu olimpijskih sportova. Planovi vezani za budućnost sigurno su usko vezani za Olimpijske igre u Tokiju 2020. godine, a ogledaju se u tome da neko iz Tuzle ostvari normu i nastupi na Olimpijskim igrama.
V.A.
Moglo bi vas zanimati: PREDSTAVLJAMO: AJLA MAHMUTOVIĆ, šesterostruka prvakinja BiH u karateu
Komentari